Bantlarda yapışkan türü ve yapışkanlık ilişkisi

Hot-melt (sentetik kauçuk): Bu tür yapışkan teknolojisine sahip ürünlerde ilk yapışkanlık yüksektir, Bandın genel yapışkanlığı üzerine bir etkisi yoktur.

Doğal Kauçuk (Natural Rubber): Bu tür yapışkan teknolojisine sahip ürünlerde hot-melt türüne göre performans kıyaslaması için bir müddet (en az 2 saat ) beklenmelidir. Zaman geçtikçe yapışkan etkisini gösterecektir.

   Akrilik( türleri vardır; su bazlı, solvent bazlı, modifiye edilmiş) : Bu tür yapışkan teknolojisine sahip   ürünlerde hot-melt  ve doğal kauçuk türüne göre performans kıyaslaması için bir müddet (en  az 8 saat )    beklenmelidir. 8 saat sonunda performansının %80 nine ulaşır. Özellikle pürüzlü  yüzeylerde çok daha etkilidir. Zaman geçtikçe yapışkan pürüzlü yüzeylere dolar ve  etkisini gösterir.

 

Yapışkan teknolojisi fark etmeksizin tüm bantlar saklama koşulları ve sıcaklıktan etkilenmektedirler. Tüm bantlar PSA (Basınca duyarlı bantlardır).  Performanslarını gösterebilmeleri için ise uygulanacak olan basınç kaçınılmazdır. (1 kg/cm2 olacak şekilde, teknik yorum)

 

Genel olarak tüm bantlar 15-25 C0 ve %50 bağıl nemde ; Temiz ve kuru yüzeylerde  performanslarını ideal olarak gösterirler. Bu şartlar da yeterli basınç da uygulanarak yapıştırılan bandın olması gereken performansı göstermemesi sonrası üründe partisel veya logsal teknik bir problem olup olmadığı araştırılmasına geçilir.

 

Genel olarak kış şartlarında bant problemleri yoğunlaşır. Bir çoğu doğru kullanım ve saklama koşullarına riayet edilemediği içindir. Düşük bir miktarı ise teknik problemden kaynaklandığı tecrübelerle sabittir.

Her bandın kullanım alanı farklıdır ve farklı bantların ortak alanlarda kullanılabildiği de olmuştur.

 

Örn; Aynı kullanım yeri için tercih edilen ;  Hot-melt yapışkanlı 9 N/25 mm yapışma mukavemetine sahip “X “ bant ile  akrilik yapışkanlı 14 N/25 mm yapışma mukavemetine sahip “Y” bandı kıyaslanırken aynı yüzeyde ilk yapışması yüksek olduğundan rakamsal olarak düşük olan “X” bandı “Y” bandına göre daha iyi izlenimini doğuracaktır fakat 8 saat sonunda değerlendirilme yapıldığında “Y” bandı gerçek performansını göstereceği için Y bandı iyi yorumu yapılacaktır.