Soğuk hava ve yapışkanlı bant performansı ilişkisi

Soğuk havalar, neden yapışkanlı banttın performansını negatif etkiler?

Potansiyel olarak soğuk hava, en yüksek özellikte bantlara bile meydan okuyan bir hava koşuludur. Kullandığınız yapışkanlı bandın soğuk havada iyi yapışmaması veya kuru, kırılgan hale gelmesi veya hiç yapışmaması, sinir bozucu bir zaman ve para kaybı ve tehlikeye atılan bir proje yaratabilir.

Yapışkanlı bandın, soğukta yapışmamasının nedenini tam olarak anlamak için, mevcut farklı yapışkan türlerinin ve bunların oluşturulma biçimlerinin dikkate alınması gerekir. Bazı yapışkanlar, sıvı olarak uygulanır ve daha sonra bir katıya dönüşürler. İşlevlerine bağlı olarak, buna göre tasarlanırlar.

Banta soğukta ne olur?

Yapışkanlı bandı diğer yapıştırıcılardan farklı kılan, hem sıvı hem de katı özelliklerine sahip olmalarıdır. Sıvı bileşen, iyi bir ilk temas için "ıslaklık / nem" (ilk tutuculuk veya yapışkanlık) sağlamak için gereklidir. Katı bileşen ise, uygulanan bantın kalkması, düşmesi, yapışkanlığını kaybetmesi gibi durumları yaratabilecek herhangi bir kuvvete direnmek için kritik öneme sahiptir.

Yine de soğuk havada, yapışkanlı bandın sıvı bileşeni, buzdolabındaki tereyağına benzer şekilde sertleşir. Bant doğal şeklini ve genel yapışkanlığını kaybeder. Bu nedenle artık iyi bir yapışma için gereken yeterli teması sağlayamaz. Sıcaklık düşmeye devam ederse, bant sonunda donarak sıvı bileşeni yapışkan olmayan bir katı haline getirir.

 

Bant Soğukta Ne Zaman Donar?

Peki, bu hangi sıcaklıkta olur? Yapışkanın tipine ve tasarımına bağlıdır. Standart yapışkanlı bantlar suyun donma sıcaklığına ulaşılmadan çok önce donacaktır; özel olarak tasarlanmış bazı bantlar ise donma sıcaklıklarının altında kalmaya devam edecektir.

Bant, soğuk hava dolayısıyla yapışmazsa, performansı düşerse, iki seçeneğiniz vardır:

1-Bandın ve bandın uygulandığı yüzeyin sıcaklığını arttırın; ideal olarak yaklaşık 18-20 santigrat dereceye kadar arttırabilirsiniz.

2-Soğuk havalarda çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış ve tasarlanmış bir bant kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, soğuk havalarda bir bant uygulaması üzerinde çalışırken, bu koşullar için geliştirilmemiş özel bir bant kullanmıyorsanız, yukarıdaki seçenekten çözümünüz yoktur. Unutulmamalıdır ki, tüm bantlar bu tür hava koşullarında çalışmak üzere tasarlanmamıştır.