Yüzey hazırlığı

Neden önemli ve nasıl yapılır

Bilindiği üzere yapışma performansı için yüzeyler çok kritik bir öneme sahiptir.  Performanıs artıracak şekilde, yüzeyin  durumu, yüzeyin hazırlanması ile geliştirilebilir.

ABD Ulaştırma Bakanlığı ve Ulusal Havacılık Kurumu  tarafından yayınlanan Yapışkanlı ürünler hazırlanması ve onarımı yönetmeliğine göre :

"Yapıştırma öncesindeki yüzey hazırlığı,  bant ile oluşacak yapısal  bütünlükte  en önemli faktördür."

Yeterli yüzey hazırlığı göz ardı edildiğinde, yüzeyler  uygulama için uygun olsa bile bir yapışkanlı bant  başarısız olabilir. Yapışkanlı bantların kullanılacağı yüzeylerin, uygulama  öncesi  temizlenmesi en temel yüzey hazırlığıdır.  Kir, artık maddeler, toz ve başka partiküller , yüzeylerde sabit olmayan bir katman oluşturarak hareket ederler. Bunlar , yeterli yüzey temasını  sağlamak için ortamdan çıkarılmalı, temizlik yapılmalıdır. 

En yaygın olarak kullanılan temizleme ürünü izopropil alkol (IPA) ve suyun 1’e 1 karışımıdır. Ek yüzey hazırlığı  gerektirebilir durumlar şunlardır ;

Ağır Yağlar

Bir yağ çözücü veya solvent bazlı  temizleyici ile ağır yağ veya gres temizlenmeli,  ardından  IPA / su ile temizlik yapılmalıdır.

Aşınma, Yıpranma, paslanma  

Yüzeyin zımparalanmasını takiben,  IPA / su ile temizlik yapılması, yıpranma,  ağır kir veya oksitlenmeyi ortadan kaldırarak,  yapışmayı  arttırabilir.

Gözenekli Malzemeler

Ahşap, yonga veya beton gibi gözenekli ve lifli malzemeler,  düz bir yüzey sağlamak için, düzeltilmiş, kapatılmış  olmalıdır.

Özel  Malzemeler

Cam ve cam benzeri malzemeler, bakır ve bakır ihtiva eden metaller  ve plastik ya da kauçuk bileşenleri içeren plastik yüzeyler için özel yüzey hazırlıkları gerekli olabilir.